تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک چیست؟

دوستان عزیز امروز در بخش مقالات وبسایت شایان تزریق میخواهیم در باره خود تزریق پلاستیک صحبت کنیم و توضیح دهیم به طور کلی تزریق پلاستیک چیست؟

پس شما هم همراه ما شوید در این مقاله

تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک به طور کلی هر فرایندی که منجر به تولید مصنوعات پلاستیکی به تعداد انبوه شود تزریق پلاستیک  میگویند.

تزریق پلاستیک یک تکنولوژی ساخت برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی یکسان با خطای پایین است. در تزریق پلاستیک ابتدا گرانول های پلیمر ذوب می شوند و سپس تحت فشار به درون یک قالب تزریق می شوند. پلاستیک مایع درون قالب خنک شده و جامد می شود. مواد اولیه تزریق پلاستیک پلیمرهای ترموپلاستیکی هستند که قابلیت رنگ آمیزی و پر شدن توسط افزودنی های دیگر را دارند.

بطور کلی تمام انچه که در اطراف وزندگی روزمره خود میبینید که با پلاستیک ساخته شده است به همین روش یعنی تزریق پلاستیک ساخته شده اند از قطعات اتومبیلها گرفته تا اسبابازیها و وسایل آشپز خانه

تزریق پلاستیک چیست؟

دلایل محبوبیت تزریق پلاستیک

حال این پرسش پیش می آید که چرا تزریق پلاستیک محبوب است؟پاسخ سوال را در اداممه خواهیم گفت.

دلیل محبوبیت و استفاده گسترده از تزریق پلاستیک، هزینه بسیار پایین ساخت هر قطعه در تیراژهای بالا است. تزریق پلاستیک تکرار پذیری بالا را در کنار آزادی بالای طراحی ارایه می کند. محدودیت های اصلی تزریق پلاستیک از نوع اقتصادی هستند چون با اینکه تولید با استفاده از تزریق پلاستیک در تیراژ بالا بسیار به صرفه است، اما در مقابل سرمایه اولیه به نسبت بالایی برای شروع پروسه لازم است.

در ادامه به شما خواهیم گفت تزریق پلاستیک چگونه کار میکند؟ و در مقاله های بعدی به موارد بیشتری خواهیم پرداخت

تزریق پلاستیک چگونه کار میکند؟

۱.ابتدا گرانول های پلیمر خشک شده و در قیف قرار داده می شوند. این گرانول ها در قیف با پودرها و پیگمنت های رنگی و دیگر افزودنی های تقویت کننده ترکیب می شوند.

۲.گرانول ها به بشکه تغذیه می شوند. گرانول ها در بشکه حرارت دیده،با یکدیگر ترکیب شده و با یک پیچ چرخان به سمت قالب هدایت می شوند. هندسه پیچ و بشکه به گونه ای بهینه طراحی شده است که به بالا بردن فشار به میزان لازم و ذوب شدن ماده کمک کند.

۳.تلمبه به جلو حرکت کرده و پلاستیک ذوب شده از طریق سیستم چرخنده به قالب تزریق می شود و همه فضای خالی قالب را پر می کند. با پایین آمدن دمای ترموپلاستیک، ماده جامد شده و شکل قالب را به خود می گیرد.

در نهایت قالب گشوده شده و قطعه جامد توسط پین های افشانک به بیرون هل داده می شود، سپس قالب دوباره بسته شده و پروسه برای تزریق قطعه بعدی تکرار می شود.
تکرار این پروسه می تواند بسیار سریع انجام شود: چرخه تزریق پلاستیک معمولا بسته به اندازه قطعه می تواند از ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول بکشد.

پس از آماده شدن محصول، قطعه روی کانوایر و یا در یک مخزن نگهدارنده رها می شود. معمولا قطعاتی که با تزریق پلاستیک ساخته می شوند به محض ساخت آماده استفاده بوده و نیازی به طی مراحل پولیش ، پرداخت و پست پروسس ندارند.

تزریق پلاستیک چیست؟ | تزریق پلاستیک چگونه کار میکند؟

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم شمارا با مراحل ساخت یک محصول پلاستیکی آشنا کنیم. در مقاله های اینده شمارا با مطالب دیگری در این حوزه اشنا خواهیم کرد.

شما هم میتوانید سوالات و دیدگاههای خود را با ما و کاربران سایت در میان بگذارید.

مشاوره رایگان
_

مشاوره رایگان

_

اگر سوال ویا پروژه ای دارید همین الان تماس بگیرید

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

وقت بخیر

شما هم اکنون با مدیریت شرکت تعاونی آزمون کاران صنعت پلاستیک در تماس خواهید بود.

اگر سوالی دارید ویا نیاز به مشاوره دارید پیام خودرا ارسال نمایید

× گفتگو با مدیریت